GLASS & CERAMICS / Ceramics / Uppläggningsfat 4914483
*
nr 491 4483
Uppläggningsfat
Lenght: ()
Pyro, Gefle, Dia31, (kantnagg på undersida)
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday October 22 2007
at 17:35:03
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/10 14:46:10
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle gustavsberg kantnagg på undersida keramik pyro svensk keramik svenska keramiker uppläggningsfat wilhelm kåge
-
3012 SERVING DISH
+ soup plates, 5 parts, Royal Copenhagen, Denmark,..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
3 juni at 19:56
*
Uppläggningsfat
nr 491 4483
Uppläggningsfat
Lenght: ()
Pyro, Gefle, Dia31, (kantnagg på undersida)
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday October 22 2007 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
22/10 14:46:10 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle gustavsberg kantnagg på undersida keramik pyro svensk keramik svenska keramiker uppläggningsfat wilhelm kåge
-
3012 SERVING DISH
+ soup plates, 5 parts, Royal Copenhagen, Denmark,..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
3 juni at 19:56